Aslı Güngör Kimdir?

İzmir’de dünyaya gelen Aslı Güngör, küçük yaşlardan itibaren sahnelerde ve okul korolarında şarkı söylerken bir taraftan da şiirler, şarkılar yazarak kaydediyordu. TRT İzmir Gençlik Korosu ile profesyonelliğe taşıdığı müzik yolculuğunu Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü’ndeki ögrencilik yıllarında yaptığı sahne programlarıyla sürdürdü. Diğer yandan yıllardır bestelediği şarkıları için stüdyo çalışmalarına da üniversite yıllarında başladı…

İzmir’de yazıp besteleyip kaydettiği ve 2007 yılında tüm platformlardan yayınladığı şarkılarından ‘Kalp Kalbe Karşı’ ve ‘İzmir Bilir Ya’ ile büyük ses getiren, eşsiz ses rengi, yorumu ve kendine özgü eserleri ile dikkatleri üzerine çeken, şarkıları sayısız karma albüm ve TV dizilerinde yer alan sanatçı, 35. Altın Kelebek Ödüllerinde ‘En İyi Çıkış Yapan Solist’ ödülünü aldı. Aslı Güngör’ ün fenomen olan ve tüm dünya Youtube müzik kategorisinde haftalarca ilk 5’te yer alan ”Kalp Kalbe Karşı” şarkısı; Radyo Yayıncıları Derneği RAYAD tarafından düzenlenen ‘Radyonun Yıldızları Dinleyici Oylaması’nda 2008 yılında ‘Radyonun Şarkı Yıldızı’ seçildi ve ardından Fransa’dan gelen teklifle dünyaca ünlü Buddha Bar serisinin ”Buddha Bar XI” isimli albümünde yer aldı ve 2009 Mart ayında Kalp Kalbe Karşı’nın Dj Hüseyin Karadayı düzenlemesi Buddha Bar CD’si ile tüm dünyada müzikseverlerle buluştu…

Satış Şampiyonu

2008 yılında ‘Kalp Kalbe Karşı’nın legal olarak ‘1.150.000 (1milyon150 bin)’ satış rakamı elde etmesiyle birinci olarak ‘MÜYAP dijital satış şampiyonu’ ödülünü aldı… Kalp Kalbe Karşı’nın (Aralık 2007’ de satışa sunulurken) içinde yer aldığı ilk karma albüm olan Enbe Orkestrası CD’si satış rekoru kırarak Altın Plak ödülü kazandı.

2009 Ocak ayında yine DMC’den yayınladığı albümü ‘Aslı Güngör 2009’ da yer alan ‘Son Öpücük’ ve ‘Aşk Her Şeye Değer’ in yanı sıra tüm şarkıları büyük ilgi görerek resmi MÜYAP verilerine göre ‘2.700.000 (2milyon700 bin)’ dijital satış rakamıyla rekor kırdı, 2009 yılında da yine dijital ortamda ‘şarkıları en fazla satın alınan sanatçı’ oldu.

2010 yılının Nisan ayında ‘Ben de Dahil’ ile çıkış yaptığı ‘Aşk Alev Aldı’ adlı maxi-single’ını Sony etiketiyle yayınladıktan hemen sonra yeni proje albümünün stüdyo çalışmalarına başladı.

3. solo albümü ‘Aslı Gibidir’ 2012 yılı Ocak ayında müzik marketlerdeki yerini aldı. DJ Pantelis, Erhan Bayrak, Serkan Sönmezocak, CazYapJazz gibi müzik adamlarının aranjörlüğünde Türkiye’den Yunanistan’a ve Almanya’ya uzanıp dünyayı dolaşan; disco’dan ballad’a, jazz’dan new age’e çeşitlilik sunan bu çok uluslu albümün ilk videosu ‘Söylenmemiş Sözler’ oldu.

Yaptığı şarkıları değerli yorumcularla da paylaşan Aslı Güngör’ün ‘Devirdim Yılları’ isimli şarkısını Erol Evgin ‘Gözbebeğim Sen Çok Yaşa’ albümünde yorumladı. Ardından Sinan Özen’e verdiği “Ben Seni Sevdim” isimli şarkı da dijital satış rekorları kırmaya devam etmektedir.

TRT projesi olan ‘Sufi Klipler’ için Yunus Emre’nin ölümsüz eseri ‘Bana Seni Gerek’i seslendirmiştir. Serkan Sönmezocak’ın new age tarzında aranje ettiği eserin klibi 2011 yılından beri TRT ekranlarında yayınlanmaktadır.

2013’ te club performanslarının artmasıyla rotayı DJ sounduna çeviren Aslı Güngör’ün 10 parçadan oluşan 4. solo albümü “Enerji”; Ekim ayında dijital platformlarda ve müzik marketlerde yerini aldı. Albümün ilk iki klibi Aslı Güngör’ün kendi yönetmenliğinde ‘İhanet’ ve ‘Aşkın Anahtarı’ isimli parçalara çekildi.

2014 yılında tek gitar eşiliğinde okuyup kaydettiği ve ‘Mutlak Adalet’ filmine verdiği ‘Olmak Ya Da Olmamak’ isimli single dijital platformlardan satışa sunuldu.

Başarılı rapçi Kamufle ile düeti ‘Yalnız Kaldım’ iki farklı versiyon olarak satışa sunuldu. Ve Yaşar İpek’e eşlik ettiği ‘Sus’ 2015 başında düet olarak yayınlandı.

« Aslı Güngör, Youtube’a özel yeni projelerinden ve çıkaracağı geniş kapsamlı albümden önce yayına sunacağı ‘Meleklerin Yolu’ adlı eserinde aranjör Tansel Doğanay ile çalışmakta, zaman zaman -facebook ve sosyal medya sayfalarına özel olarak- daha önce hiç yayınlanmamış kayıtlar ve videolar paylaşmakta, Türkiye’de ve Avrupa’da konserlerine ve etkinliklere devam etmektedir. »