Hepimiz Uzaylıyız!

Bir uzaylının(!) bana “Kendine sadece bunu sor” dediği soruyla yapıyorum açılışı: “Ben Kimim?”
Bir Supergirl seansının ardından yazı kendi kendini yazıyor:

Supergirl “Ben uzaylıyım” diyerek gezseydi sokaklarda…?
Komik olurdu! 🙂

Sürekli genişleyen evrende Samanyolu gibi sayısız galaksi var ve dünyada doğmamış olan herhangi birine ‘uzaylı’ deyip geçiyoruz. Peki biz kendimizi nasıl tanımlıyoruz? Seni sen yapan nedir dünyalı?
Vazgeçemediklerin mi..
“Seviyorum” dediklerin mi..
Başkalarının seni tanımladığı özelliklerin mi…

Şunları da sorarız:
Nereden geldim…
Nerede doğdum…
Kimlerdenim…
Kimlerden hoşlanmam…

Hepsinin bir cevabı olabilir aklınızda ama bunlar kim olduğunuzu tanımlamaz!
Okul ya da işle ilgili planlarınız da…
Notlarınızın nasıl olduğu da…
Neyi uygun ya da yapılabilir bulduğunuz da…

Hiçbirisi;
Neler yapabileceğinizi…
Kişiliğinizin tüm yönlerini, kalbinizin her bir köşesini…
İçinizdeki esas tutkuları açıklamaya yetmez.

Birkaç süper-kahraman filmi izlemiş olan herkes bilir ki; bir süper-kahraman “ben uzaylıyım, DNA’m farklı, sizden değilim” diyerek gezmez. “Bu gezegende ben kimim?!” der… Kim olmayı seçtiğine odaklanır. Ne yapmak istediğine…

İyiliği, adaleti gözeten olur. En zor zamanda en güçlü yanını keşfeden olur. Yalnız hissettiğinde bile dostlarının onu sevdiğinin farkında olur. Olgundur çoğu zaman, olan-bitene yukarıdan bakar çünkü… Büyük bir planın ve büyük bir -kozmik- ailenin parçası olduğunun farkındadır.

Supergirl (ya da Superman) “Ben uzaylıyım” diyerek kendisini ortaya koymadı, yapsaydı komik olurdu. O, DNA’sı farklı olduğu için değil (hangimizin aynı ki!) içinden geleni; doğruluğunu tüm kalbiyle bildiği şeyi yaptığı için; dünyayı koruduğu için Supergirl!

Peki, kahraman olmak için uzaylı olmak şart mı? Kendi evimizin önünü süpürmek, kendi çevremize yardım etmek, kendi çevremizde adaletli ve güvenilen kişi olmak için… Bu güzel gezegeni korumak için… Uzaylı olmak şart mı?

Başarmak için, inanmak için, sevmek için, sevilmek için… İnsan olmak için… Uzaylı olmak şart mı?

Tanıdığınız en büyük kahraman, en iyi insan hala siz olabilirsiniz. Kendi dünyanızın kahramanı olmak her zaman sizin elinizde.

Kimilerimiz gözünü uzaya dikmişken; kendini dünyayı korumaya ve yükseltmeye adamış kişiler geleceğin -temiz- yaşam biçimlerini yaratmakla meşgulken her birimize düşen görevler var; elimizden geleni yapmak… Güç kalbinizde. Her anınız kendinizi ve hayatınızı yaratabileceğiniz sonsuz olasılıkla dolu. Evrende her şey birbirine bağlı ve sonsuza uzanıyor… Her eylem, her söz… Sonsuza dek yankılanacak güzellikler yaratalım. Uzaylı istilasından medet ummak yerine, aradığınız uzaylı kendiniz olun. Hepimiz uzaydayız, hepimiz uzaylıyız!

Işık ve sevgiyle…
ASLI GÜNGÖR
Mayıs 2017